Мало сам се бавила интерпункцијом ових дана. Читам Правопис, листам, разгледам, тумачим, упоређујем и – дођем до одреднице „тачка“.
Сигурна сам да знате да се тачком означава крај реченице (потврдне или одричне), да се тачка употребљава за скраћивање речи – Ј. Дучић, дин. (динара), бр. (број), итд. Има о томе још, али бих овога пута издвојила два правила за која сам сигурна да нису тако „позната“:
- Иако постоји опште правило да се иза римских бројева НЕ СТАВЉА тачка, она ће се ИПАК ПИСАТИ – „иза римских бројева (наравно у функцији редних) испред наслова поглавља у сличној функцији:
I. Увод
II. Досадашња истраживања…“ (Правопис српскога језика, МС, Нови Сад, 2010)
-
С друге стране, тачка се НЕ ПИШЕ иза арапских бројева онда када њима означавамо редни број, а иза њих следи неки други знак интерпункције: Иво Андрић (1892 – 1975); конференција ће бити одржана 10 – 15. септембра; књиге песама објавио је 1901, 1908, 1911. и 1918. године.
Ако имате још неко питање у вези са тачком, реците! Правопис је ту… 😉
Za arapske sam znao, ali ovo za rimske… Nisam… 🙂
Eeee… 😉
Pa, šta reći, malčice sam mlađi od tih… Rimljana… 😛
Ma, opušteno…verujem da ni Krkobabić, recimo, ne bi znao. 😀 🙂
Hahahahaha…. 🙂
Ako se iza rimskih brojeva ne stavlja tačka onda su oni uvek osnovni brojevi ili …zadatak za 4.razred?
Pozdrav,
Daleko sam od bilo kakvog strucnjaka za srpski jezik, ali guglajuci ovih dana (zbog seminara), cini mi se da nije pravilno pisati:
(књиге песама објавио је 1901, 1908, 1911. и 1918. године.), vec
(књиге песама објавио је 1901, 1908, 1911-те и 1918. године.).
E sad, da li se pise zarez izmedju te i „i“ (те и), nemam pojma. 😀
Ispravi me ako gresim, molim te.
Поздрав, Лука!
Не веруј свему што прочиташ на интернету. 😁
У свему грешиш, правилно је баш онако како пише у тексту.
Ovo prvo nisam znala. Hvala, ideš malo na Fb, da i drugi vide.
Malo čudno deluje ta tačka posle rimskog broja. Ne vidim ni razlog da se stavi, iskrena da budem, ali – tako je.
Super! Tačka.
🙂
Zapazio sam da si u uvodnom dijelu nabrajala skraćenice din. (dinara), br. (broj), itd. Nakon skraćenice pisala si tačku, a zatim i objašnjenje između zagrada. Interesuje me da li je moguće da se , u nekom tekstu iza tačke nađe zapeta. Na primjer, skraćenica za dinar je din., za broj br., itd.
Наравно! Постоје скраћенице које се пишу са тачком и постоје скраћенице које се пишу без тачке. Због тога није свеједно да ли пише бр или бр. Тачка је обавезна без обзира на то да ли после ње иде запета.
Mislim da apsolitno niste u pravu. Iza rimskih brojeva se NE pise tacka!!!!
Luji XIV
Kralj Petar I
Karlo V
itd…
А ето, ипак има случајева када се тачка пише иза римског броја.
Ако не верујете мени, проверите у Правопису.
Za mog vakta smo iz srpskohrvatskog učili da se iza rimskog broja ne stavlja tačka. Ne stavljam, niti ću. ( Rođena 1961. godine i imala izvrsne nastavnike jezika).
Као што пише у тексту, у питању је изузетан случај, јасно описан.
Примијетио сам да се, у старијим издањима на Брајевом писму, које познајем јер сам и сам особа са оштећеним видом, меће тачка иза наслова, на примјер. Дуго сам се, заиста дуго, питао одакле је дошло ово необично правило. Открих, затим, да се у старијим руским књигама, не на Брајевом, већ на овом „обичном“ писму, метала тачка иза наслова. На примјер: „В. А. ТИХОНОВЪ – КАРЬЕРА. РОМАНЪ ВЪ ДВУХЪ ЧАСТЯХЪ.“, итд. Занима ме, да ли сте на штогод слично Ви наилазили.
Да, виђала сам у стручним књигама, на пример, тамо где има доста подела на одељке и пододељке, међутим, не тако често.