Потражила сам у Правопису реч сконцентрисати се. Пише – видети под концентрисати се. Погледам под концентрисати се, а тамо пише да је тако боље него сконцентрисати се. Е, сада је јасно…
…мало сутра! Проучила сам још неку литературу, пронашла друге изворе и закључак је следећи: постоји и глагол КОНЦЕНТРИСАТИ СЕ и глагол СКОНЦЕНТРИСАТИ СЕ, и они означавају исто. Разликују се у трајању радње – први глагол је несвршеног вида, а други свршеног:
– Никако није могао да се концентрише и заврши оно што је започео.
– Сконцентрисао се и успео да одговори на сва питања.
Сећам се и следећег аргумента (изреченог пре неколико година у чувеном квизу Слагалица): „Не може се рећи сконцентрисати се јер не постоји именица сконцентрација – за разлику од именице концентрација.“ Забога! Као да имамо одговарајућу именицу за сваки глагол, и обрнуто…
Ово важи за случај када реч (с)концентрисати се употребљавамо са значењем усредсредити се, обратити тј. задржати пажњу – да не буде забуне! 🙂
Upravo. Koncertisati se – dovoditi se u stanje u kom ćemo kao svršenu radnju imati skoncentrisanu osobu 😉
Jasno. 🙂
Пола сата сам се трудио да се концентришем и на крају сам се сконцентрисао те Јеци написао писмо. Јел тако?
Сад ми паде на памет. Можда је правилније следеће.
Пола сата сам се концентрисао и на крају сам се сконцентрисао те Јеци написао писмо.
Добро је у оба случаја. 🙂
😀
Reblogged this on Српски са Јеленом.
Само једна примедба. И концентрисати се може да буде свршен. Одатле је и потекла ова заблуда да сконцентрисати не може јер је концентрисати двовидски глагол. Но, пошто се показало да у нашем уху није довољно свршено: „Концентрисао се и успео да одговори на сва питања“, очито постоји потреба за сконцентрисати се.
Уз то, овде се шири заблуда коју пре свега шири професорка и сад чак и директорка Филолошке гимназије да не постоји сконцентрисати се јер не постоји сконцентрација. Каква глупост и каква срамота за ту школу! Значи да сваки глагол мора да има глаголску именицу? И онда се чудимо што деца не знају граматику.