Постоји безброј књига и чланака које у наслову имају оваква обећања. Кажу да су после кувара најпродаваније књиге управо разноразни водичи за срећан живот. Није ни чудо, мада, рационална, мислећа особа зна да за срећан живот нема једноставног, а ни јединственог упутства или рецепта. Појам среће је за свакога од нас различит. Међутим, ја имам идеју…
Након што сам први пут одгледала пар часова снимљених за РТС 3, помислила сам да је то нешто најприближније оном чувеном школском тј. образовном програму који се некада емитовао и којег се и дан-данас са сетом присећамо. Неке од емисија које смо волели и које су биле наш прозор у свет културе и науке јесу Опстанак, Коцкица, Фазони и форе, Музички тобоган, Метла без дршке, На слово, на слово, Полетарац или незаборавни Недељни забавник који су водили Славко Штимац и Зијах Соколовић.Тада на телевизији ниси могао да чујеш псовање нити да гледаш примитивизам.
Па, ево наших пет минута, драге колеге! Уместо да се жалимо на ријалити емисије и остале језиве програме којих се гнушамо, будимо сами ствараоци креативних садржаја. Баш да видимо, можемо ли да преплавимо друштвене мреже лепим, корисним и паметним објавама! Нека то буде изазов за све нас који се бавимо образовањем и који желимо да видимо промену о којој причамо. „Буди промена коју желиш да видиш у свету“, рекао је Ганди. Можемо ли ми то, колеге?
За почетак, да бисте схватили о чему говорим, баците поглед на мој Инстаграм профил. Када сам схватила да су скоро сви моји ђаци на Инстаграму и да будно прате дешавања на тој друштвеној мрежи (а да нико од њих не користи Фејсбук), придружила сам се. Наравно, прво разочарање уследило је када сам видела колико лајкова имају слике напућених и оскудно одевених естрадних личности или обичних девојака које мисле да је велики успех у животу то што су младе и што лепо изгледају (уз очигледне хируршке интервенције), а колико мало људи маре за науку и образовање. С друге стране, времена се мењају… Чини ми се да у последње време има све више профила научног или енциклопедијског типа и видим да људи то воле да читају. Реци нешто што ће другима значити – то би требало да буде наш мото.
Знам да је свако од нас експерт за предмет који предаје, а знам и то да има много креативних наставника, учитеља, професора и васпитача који имају шта да кажу. Нека Инстаграм буде и ваш канал. Повежите се са ученицима, покажите и њима и целом свету да је знање моћ и да је учење процес који траје читавог живота. У времену у ком живимо, у тренутној кризи која потреса читаву планету, јасно је да ће овај свет спасити научници, лекари, умни и културни људи који знају да приме и обраде информације, не подлежу лажним вестима, имају довољно знања да сами саберу 2 и 2 и не чекају да им други сервирају готове (и/или погрешне) одговоре.
Како бити заувек срећан за само три минута? Никако, наравно, јер је немогуће бити заувек срећан. То каже и Хаим Шапира у књизи коју управо читам. Ипак, ако волите посао који радите и усрећује вас то што можете да пренесете знање, искористите ову прилику и будите креативни. За три минуте можете да поставите припремљени садржај на Инстаграм. То је сасвим довољно да вам улепша дан… верујте ми на реч. А онда, дан по дан, створићете навику која ће додати вашем животу оно зрнце чаролије које све чини лепшим.
Знање никада није било потребније свету у ком живимо. Придружите ми се у овој образовној мисији. За нашу децу, за будуће генерације. Размислите о томе да нешто од онога што предајете учините доступно свима, у краткој и интересантној форми. Ко нам брани да преплавимо интернет квалитетним садржајем?
За почетак, ево шта вам је потребно:
- Профил на Инстаграму.
- Стратегија: размислите шта је то из ваше области што би било интересантно да се представи (а сигурна сам да занимљивости има, који год предмет да предајете) и што многи вероватно не знају.
- Инсталирајте апликацију Canva помоћу које можете да креирате визуелно лепе објаве и крените да се играте и да стварате (ово је само предлог, можда знате и за неку бољу апликацију).
- Направите распоред објављивања – размислите можда да у почетку постављате по две до три објаве недељно, а касније можете и чешће (редовност је изузетно битна, запамтите).
- Гледајте како то раде и други из области образовања, можда добијете нове идеје.
Ја ћу вам у наредним текстовима објаснити и како можете Инстаграм користити у онлајн настави, а до тада – погледајте неколико дивних, корисних и интересантних профила на Инстаграму: Српски ЧАСком, Englishdiary, Ana_talks, Enciklopedija, EWA English.
Уколико већ имате и неке своје фаворите, слободно поделите са нама у коментарима!
Ето сад и ја отворих налог на Инстаграму. Ти си крива!
Добро дошао! 🙂
Боље те нашао!
Пошто не користим паметне телефоне, не могу директно да постављам текстове. Видећу да ли има ефекта то што сам повезао Фејсбук страницу са Инстаграм профилом.