Након двадесетак година рада са децом, исто толико година читања и прегледања писмених задатака, али и разних других ђачких писаних састава, дошла сам до одређених запажања у вези са тим шта је то што деци ствара блокаду у развијању маште, креативности и спречава их да науче да се лепо изражавају.
Зашто ми је то уопште важно?
Због тога што је важно бити писмен, зато што је писање вештина која може да се развија (или се запушта уколико се не негује), а чињеница је да је у 21. веку неопходна свима, којим год послом се бавили. На крају, сви смо ми корисници друштвених мрежа (појединих или свих 😄), на којима из дана у дан остављамо писани траг о свом постојању, својим мислима, осећањима итд. Ово је можда и најбаналнији и најмање важан пример употребе писане речи, али и најчешћи. Оно што је битније, јесте то да ће писање свакога сачекати и приликом писања молбе за посао, разних извештаја, мотивационог писма, љубавног писма (добро, у данашње време ће то пре бити љубавна порука), текста за блог, магазин, писања сценарија за игрицу, филм, апликацију, у програмирању… Данас се, једноставно, у живот не иде без умећа лепог и јасног писаног изражавања.
Као што не бисте уместо свог детета тренирали фудбал, ишли на часове балета, виолине или француског, немојте ни писати саставе уместо њега или ње, јер им тиме само чините штету. Биће лакше у датом моменту, али ће ваше дете одрасти у неписмену особу, немушту у изражавању. O томе сам већ писала у тексту Чему служе писмени задаци.
Зато, ево информације за све родитеље који сматрају да би њиховом детету помогао додатни ангажман ⎯ осмислила сам и водим веома делотворну и успешну онлајн радионицу коју су до сада похађали полазници из скоро свих земаља региона, не само из Србије. Састоји се из два онлајн часа од по 30 минута, два е-приручника и консултације. Часове организујемо онда када детету одговара, а за све детаље и додатна питања можете ми се обратити на имејл kakojecakaze@gmail.com.