Вероватно сте приметили да на друштвеним мрежама кружи игрица Који си јунак из народне песме? Овим речима су другари из образовне организације Научи ме (@nauci.me) започели објаву на Инстаграму о нашем малом пројекту који је, како изгледа, постао виралан. А ми смо се само забављали на часу… Добро, и учили смо. 🙂
Ево како је све почело:
Након што смо завршили читаву наставну област, дошло је време за систематизацију и утврђивање. У питању је била народна књижевност – за мене, као и за поједине ђаке, предивна ризница народних мудрости, песама које чувају успомену на минула времена и живот какав су водили наши преци, идеале и вредности до којих су држали, док је за неке друге прваке ово био повод да се јаве са питањем: „Наставнице, је ли ово написано на српском?”
Иако сам већ много пута писала о томе да данашња деца слабије разумеју књижевноуметнички језик и да се мој посао заиста своди на посао тумача и преводиоца са српског на српски, ништа се у међувремену није променило. Програм је незнатно измењен, друштвена клима и језик медија су такви какви су, родитељи најчешће немају много времена да разговарају са децом, деца немају времена да читају, и тако смо дошли до тога да речник просечног средњошколца ни изблиза не подржава речник који се јавља у читанкама, те он нема капацитета да разуме дело, нити да суделује у тумачењу.
Наравно, од кукања нема ништа… треба се снаћи. Видех код колегинице Бојане Ракоњац један тест личности који је направила и то ми је дало идеју да нешто слично урадим и са својим ђацима. Направићемо квиз који ће за резултат дати одређену личност из наше народне поезије! То ће им сигурно бити забавно, али и поучно, размишљала сам.
За тај час сам издвојила неколико најкарактеристичнијих јунака из наших народних песама (које смо обрађивали на претходним часовима) и дала сам деци папире са исписаним именима, да одаберу кога они желе. Радили су у паровима, тако да су могли да се консултују и договарају. Њихов задатак био је да на тим папирима испишу особине које највише одликују јунака ког су одабрали, а да би то урадили, морали су да разумеју песму. Ако су на претходним часовима били незаинтересовани, морали су да се врате на песму, поново је прочитају и пажљивије проанализирају и радњу и ликове. Пошто се то није тражило због одговарања, већ због једног креативног задатка (где ће њихов рад бити једна важна карика у низу), са задовољством су (како ми се чини) прилазили поновном читању и издвајању тражених података. Након тога, мој део посла састојао се у томе да разврстам прикупљени материјал и „упакујем” га у форму теста личности.
Резултат нашег рада је овај тест личности који је многе одушевио и који је до сада решаван близу 1200 пута. 🙂
Уколико бисте волели да и сами нешто слично урадите са својим ђацима, а не знате како, пишите ми на kakojecakaze@gmail.com.